بیشتر
کارگردان :
تهیه کننده :
در حال بارگذاری
برای تماشای این فیلم و بیش از هزار فیلم دیگر فیلیمو، اشتراک تهیه کنید.
 • اینترنت رایگان و نامحدود ویژه تماشا و دانلود درون برنامه‌ای فیلم‌ها برای مشترکین ایرانسل، همراه‌اول، مبین‌نت، های‌وب، پارس‌آنلاین، آسیاتک، پیشگامان، فن‌آوا، ساتیا، رای‌نت، ماکس‌نت، شبدیز و صبانت و همچنین اینترنت نیم بها برای مشترکین دیگر شرکت های ارائه دهنده اینترنت ( مانند رایتل ، شاتل ، مخابرات و ...).
خرید اشتراک

سه جلسه ی تراپی

کارگردان: افسانه ماهیان

نمایش سه جلسه ی تراپی و یک مهمانی با نگاهی دور به قصه ی میمون شیناگاوا اثر هاروکی موراکامی است و درباره سه جلسه روانشناسی است که این افراد درباره هویت و مشکلات زندگیشان صحبت میکنند.

برای نشان کردن فیلم ها و استفاده از پیشنهادات ویژه فیلیمو وارد شوید و یا ثبت نام کنید
این فیلم را به لیست فیلم های نشان شده اضافه کنید.
خرید اشتراک
4,28 از 243 رای

پیش نمایش، تصاویر و برش هایی از فیلم

فیلم های مشابه

بازیگران سه جلسه ی تراپی

سایر عوامل فیلم سه جلسه ی تراپی

نویسنده

نغمه ثمینی

آهنگساز

محمدرضا جدیدی

نقدهای فیلم سه جلسه ی تراپی

 • منتقد: امیرحسین حسینی

  متن نمایش «سه جلسه تراپی» نوشته نغمه ثمینی در واقع نقدی است جدی بر رفتار اجتماعی لایه های مختلف جامعه که در ارتباط با یکدیگر حلقه ای معیوب را پدید می آورند که در نتیجه عملکرد این حلقه جامعه مریض تر و مریض تر می شود. نمایشنامه در سه اپیزود به ماجرای دو بیمار می پردازد که برای دریافت مشاوره به یک تراپیست مراجعه کرده اند.در اپیزود اول بیمار زنی است که با وجود حافظه بسیار قوی نام خود را از یاد برده است و در اپیزود دوم بیمار مردی است که ادعا می کند نام بیمار قبلی را دزدیده است. در واقع کارکتر زن نمایشنامه نماد آن دسته از انسان های جامعه است که در زندگی همیشه از هر گونه هیجان دوری کرده اند،انسان هایی که همیشه از ایستادن در برابر بی عدالتی گریخته اند و همیشه از اعتراض کردن هراسیده اند.اینان کسانی هستند که در دریافت صحیح پیام میانه روی در زندگی دچار خطا شده اند و به اشتباه مصداق ضرب المثل «آسته بیا،آسته برو که...» شده اند. از یاد بردن اسم به عنوان بیماری در این کارکتر استعاره ای است از گم کردن هویت.چرا که آن هنگام که مردمان جامعه ای نسبت به پیرامون خود بی تفاوت شدند و به جای ایستادن در برابر ظلم خزیدن به کنج عزلت را برگزیدند، گویی دیگر کارکرد خود به عنوان عضوی از جامعه را از دست داده اند. بنا بر این هویت خود را دیر یا زود از دست خواهند داد و باید منتظر آسیب های بعدی ناشی از نبود هویت باشند.

  اما کارکتر مرد بیمار نماد آن دسته از انسان های اجتماع است که با استفاده از شرایط به وجود آمده در نتیجه رفتار اجتماعی گروه قبل به دنبال کسب منفعت هستند.انسان هایی تک بعدی که برای رسیدن به مقصود مطلوب خود از هیچ اقدام بشر ستیزانه ای دریغ نمی کنند.اینان همان کسانی هستند که زمانی که جامعه ای به سرنوشت خود بی تفاوت شد ابتدا با مصادره هویت افراد جامعه وسپس با القای هویت مصنوعی به این افراد آنها را به سمت نیات خود سوق می دهد. هویت مصنوعی ای که در آن تضارب آرا وجود ندارد و همه افراد جامعه شبیه هم و خنثی هستند و اگر کسی در این میان فریاد آزادی خواهی سر بدهد به عنوان عنصر نامطلوب شناخته خواهد شد.

  به نظر نگارنده مهم ترین اتفاق نمایش در اپیزود سوم رخ می دهد و آن جایی است که تراپیست در حضور هر دو بیمار خود اعتراف می کند که خود نیز دچار همین بیماری از دست دادن هویت شده و در درمان خود و دیگران ناکام مانده است.

  اما نکته مهم این است که با توجه به نمایشنامه،به نظر می رسد نگاه نویسنده صرفا بازخواست یک قشر از جامعه نیست بلکه خواستار پاسخگویی کل جامعه است.از نگاه نویسنده کارکتر مرد بیمار اگرچه یکی از عوامل نابسامانی است اما علت تامه نیست. چرا که این رفتار جامعه بوده است که باعث پدید آمدن این قشر شده است.در حقیقت جامعه ای که اجازه می دهد هویتش دزدیده شود و سپس با رفتار خود،زمینه را برای سارقان هویت فراهم می کند و در نهایت هم با الکن ماندن خود سوء استفاده را تسهیل می کند بی شک دچار بحران خواهد شد.اما آنچه نمایشنامه می گوید این است که زمانی که درمانگر جامعه خود نیز به نوعی بحران زده باشد هیچگاه درمانی صورت نخواهد گرفت و آنچه اتفاق خواهد افتاد صرفا گسترش دامنه بحران خواهد بود.

  نمایش به لحاظ فرم نیز دارای ساختاری ساده اما کاملا گیرا می باشد.آکساسوار حجیم و پیچیده ای در کار نیست و همه آنچه از لوازم صحنه می بینیم دو صندلی و پنجره ای است که به وسیله کرکره مشخص شده اند.سادگی روایت داستان و لوازم صحنه ترکیبی همگون پدید آورده است.نوع چینش صندلی ها و قرارگرفتن آنها در کنار هم در شرایطی که با توجه به موقعیت می دانیم صندلی ها رو به روی هم هستند ایده خلاقانه ای است که علاوه بر اینکه موجب برقراری ارتباط بهتر تماشاگر با بازیگر می شود به نوعی در راستای بن مایه متن نیز قرار می گیرد.

  اما قاعده این نوع چینش در قسمتی از اپیزود سوم نمایش بر هم می خورد که می تواند تا حدودی موجب سردرگمی تماشاگر شود.همچنین در قسمتی از نمایش نوعی بازی با مخاطب هم صورت می گیرد که در چارچوب متن انتخاب درستی به نظر می رسد اما متاسفانه در حد یک ایده خوب باقی می ماند و استفاده بیشتری از آن صورت نمی گیرد.

  منبع: مردم سالاری

  بیشتر

دیدگاه‌های فیلم سه جلسه ی تراپی

 • u م 1 اردیبهشت 1397
  یا اینو پاک کنین یا کامل بزارین. ادم نصفه ببینه نمیفهمه چی به چیه...
 • u اقبالی 23 فروردین 1397
  درود
  چرا فیلم تا دقیقه 54 فقط نمایش داده میشه؟ لطفا چک بفرمایید
 • u مصیب بربروشان 29 اسفند 1396
  کار زیبا وقوی بود...توصیه میشود به علاقه مندان
 • u فرنوش 2 بهمن 1396 امتیاز کاربر به فیلم: 5
  بازیا خوب ، دیالوگا خوب در کل کار خوبی بود .
 • u sara 2 آذر 1396 امتیاز کاربر به فیلم: 5
  چقدر خوب بود این نمایش، کاملا تحت تاثیرش قرار گرفتم، کارگردانی کار، دیالوگها، بازیها و متن همگی خیلی خوب بود. ممنونم از فیلیمو. همچنان منتظر تئاترای تازه تر هستیم
 • u naaghmee 15 آبان 1396
  وقتی اسم نغمه ثمینی در کنار کاری باشه، هیچ شکی برای دیدن وجود نداره. هیچ بیهودگی ای در حین دیدن وجود نداره و هیچ پشیمونی ای هم بعد دیدن وجود نداره: شکلک، زبان تمشک های وحشی، سه جلسه تراپی، سی، ....
 • a atefehym 13 مرداد 1396 امتیاز کاربر به فیلم: 5
  عالی و کاملا حرفه ای بود
  واقعا لذت بردم
  به تئاتربازها حتما توصیه میشه
 • g ghasemi2 2 مرداد 1396
  در حین دیدن ، زمان و مکان و موقعیت را فراموش می کنید و خودتان را در جایگاه و شخصیت بازیگران قرار می دهید ... دیدن این نمایش فوق العاده را به تمام رده های سنی و شخصیت های متفاوت پیشنهاد می کنم ....درود و خداقوت به تمام عوامل
 • s سونیا 14 اردیبهشت 1396 امتیاز کاربر به فیلم: 5
  عالی و قابل تامل در عین حال همراه با نوعی شعف که ببیننده را همراه می کند.
 • u u_2110415 8 اردیبهشت 1396
  یکنواخت و کسالت اور
 • u هانزو 6 فروردین 1396 امتیاز کاربر به فیلم: 5
  داستان خیلی قشنگ و جالبی داشت، که طنز اجرا شد.
 • u معصومه 4 فروردین 1396 امتیاز کاربر به فیلم: 5
  دیالوگها قوی ...........طراحی صحنه و بازی ها و کارگردانی همه عالی هستند........متن رو خیلی دوست داشتم
 • a arashabdollahi15 30 دی 1395 امتیاز کاربر به فیلم: 5
  بسیار خوب بود کارهای خانم ثمینی بسیار زیباست
 • z زهرابانو خانم گل گلاب ام 30 دی 1395 امتیاز کاربر به فیلم: 5
  بسیااااااااااار زیبا بوددددد......
 • a amirhoushiar 17 دی 1395 امتیاز کاربر به فیلم: 4
  اگه نویسنده اثری خانم نغمه ثمینی بود ( به پشتوانه کارهای قوی قبلی شون ) در نگاه کردن بهش تردید نکنید.